Подписка ВКонтакте
Подписка Twitter
Подписка Facebook

"Літературна середа" - нове слово у творчому житті Запоріжжя

11 марта, среда -- Meyliss

Вероніка Петрик

Фото: Валентина Курган

ЛітСереда – це нові обличчя літературного Запоріжжя, котрі зявились в нашому місті ще з 29 жовтня 2014 року і встигли провести вже більше 10 літературників. Формату регулярного літературного салону в нашому місті ще не було, а новатором цього культурного руху стала організатор Олена Ольшанська. Подібні заходи вже проходили у інших містах України, а отже молода команда ЛітСереди позиціонує себе як всеукраїнський проект.

Поспілкувавшись з координаторами ЛітСереда Запоріжжя, Харкова, Київа та Артемівська, розкриваємо секрети набирання обертів проекту у межах України. 

- Розкажіть про формат ЛітСереди. 

Олена Ольшанська: 

- ЛітСереда – це новий формат лайв-шоу, своєрідна творча лабораторія. Щосереди усі охочі можуть прийти на наш вечір і почитати свої твори (вірші або прозу). Також ми завжди раді музикантам. Вхід вільний! У нас немає обмежень ані за віком, ані за мовою творів, ані за досвідом виступів і так далі. Кожен, хто бажає виступити, повинен прийти на вечір, записати своє ім’я на аркушику та вкинути його до капелюха. Порядок виступів визначається рандомно. Також особливістю ЛітСереди є те, що учасники читають не лише власні твори, а й поезії улюблених авторів. Існує традиція присвячувати ЛітСереду творчості певних поетів (наприклад, Єсеніну, Маяковському і т.д.) або певній темі (наприклад, читаємо вірші про дитинство або про кохання). Визначними рисами ЛітСереди є відкритість, демократизм, свобода та дружня атмосфера, що панує на заходах.

- Чому саме літературний салон?

Анна Симонян:

- Ми вирішили використовувати традиції літературних салонів у сучасній інтерпретації для наших вечорів, тому що хотіли змінити деякі стереотипи щодо нашого міста та довести, що Луганськ має право стати літературною столицею. Друга причина – ми хотіли створити майданчик для молодих, можливо, ще не досвідчених літераторів, аби дати їм можливість представити свої твори. Третя причина – банальна, ЛітСереда – це місце, де можна провести з користю свій буденний вечір.

- Як виникла ідея?

Олена Ольшанська:

- Літературна Середа виникла у вересні 2013 р. в Луганську. Ініціаторами стала група творчої молоді «Діти роси», зокрема студентки Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Анна Сімонян та Юлія Проворченко. Зараз можна сміливо сказати, що ЛітСереда – це всеукраїнський проект, тому що наші заходи проходять у Києві, Харкові, Артемівську та Запоріжжі!

- Що можете розказати про такі самі проекти у інших містах?

Юлія Проворченко:

- Літературна Середа у Києві активно розвивається з жовтня 2014 року. Сьогодні вечора відбуваються на арт-майданчику, де кожен може продемонструвати свою творчість не лише в усному плані, але й візуально: учасники ЛітСереди за допомогою відео проектора показують свої відео-роботи або готують виступи з музичним та візуальним супроводом.

Учасники Літературної Середи не лише талановиті поети та прозаїки, це і музиканти, і фотографи, й художники. Тому ми намагаємося створити все необхідне для того, щоб кожен зміг поділитися своєю творчістю у повному обсязі. Так для музикантів відводиться більше часу для виступу наприкінці вечора, для любителів фотографувати в рамках ЛітСереди проводяться фотосушки, на яких вони можуть вивісити свої фото-арти, щоб гості під час перерви змогли їх роздивитись. Поети, які захоплюються малюванням, допомагають оформити загальний інтер’єр арт-простору. Вони приносять свої картини, а організатори, у свою чергу, вивішують їх на стінах. Також в межах ЛітСереди діє бук кросинг.

- Чи є в ЛітСереди координований центр або це стихійні прояви творчості в єдиному форматі? 

Анна Симонян:

- Як такого, координаційного центру поки що немає, але першовідкривачі ЛітСереди все одно слідкують за дотриманням формату в інших містах.

- Скільки ЛітСеред вже відбулось?

Олена Ольшанська:

- У Луганську проект «Літературна Середа» існував протягом 9 місяців (з вересня 2013 р. по травень 2014 р.) У Харкові проект діє вже більше року (з 27 листопада 2013 р.). Київська ЛітСереда стартувала 22 жовтня 2014 р., за тиждень після цього відбувся перший вечір ЛітСереди у Запоріжжі – 29 жовтня. Місто Артемівськ приєдналось до проекту 3 грудня 2014 р.

- Чи буде ЛітСереда проводити літ-слеми, фестивалі?

Анна Симонян:

- Ми планували провести фестиваль ЛітСереди у травні 2014 р. у Луганську, але наші плани зруйнувала війна. Сподіваємось, що цього року все вийде і нам вдасться організувати фестиваль за участі представників Луганської, Харківської, Київської, Запорізької та Артемівської ЛітСеред.

- Чи є ще плани на майбутне?

Юлія Проворченко:

- Плани на майбутнє – проводити вечори конкретних поетів, тобто 3 вечора поспіль ЛітСереда проходить за звичним форматом, а на 4-й вечір виступають кращі поети попередніх трьох вечорів. Обирати поетів будуть самі учасники за допомогою відкритого голосування на сторінці ЛітСереди. Таким чином, у багатьох буде можливість виступити та розказати про себе більше.

Сторінки проекту Літературна Середа:

Запоріжжя - https://vk.com/lit_sreda_zp

Київ - https://vk.com/litsreda_in_kyiv

Артемівськ - https://vk.com/art_lit_sreda

Харків - https://vk.com/litwednesday

Тип события: 
 
1603166288
20-10-2020 06:58:082020-10-20